27 maja 2020

Rosół drobiowy - prosty przepis

Prosty przepis na rosół, Przepis na rosół z drobiu, Przepis na bulion

Rosół z drobiu to bardzo popularna i tradycyjna potrawa, często gości na stołach w polskich domach. Chętnie ją przygotowujemy na obiady jako danie pierwsze. Rosół bardzo dobrze rozgrzewa w zimowe dni a zaleca się spożywać go nawet przy przeziębieniach.

W tym wpisie krótki i bardzo prosty do przygotowania ale jednak wymagający czasu (chyba żeby dysponujemy gotowym bulionem z kurczaka) przepis na przepyszny rosół drobiowy z makaronem. O tym jak można samemu zrobić makaron pisałem w tym wpisie - przepis na makaron.

Rosół przygotowujemy podobnie jak wywar z drobiu. Ale jednak dla rosołu przepis jest troszkę inny. Jeżeli jednak dysponujemy przygotowanym wcześniej bulionem z drobiu i nie mamy ochoty gotować go według tego przepisu to po prostu pomijamy tą czynność.

Ekspresy do kawy - zobacz na Ceneo.pl

Jak przygotować rosół:

Potrzebne składniki:

1. Surowy kurczak około 1 kg, lub typowy zestaw kości na rosół

2. dwie marchewki

3. Jedna pietruszka - korzeń

3. Nać pietruszki - liście oraz pietruszka suszona

4. Ziele angielskie - kilka ziaren

5. Liść laurowy

6. Sól do smaku

Przygotowanie:

Kurczaka pokroić na mniejsze części i dobrze umyć, włożyć do zimnej wody i zagotować na dużym ogniu, zaraz po zagotowaniu przecedzić do osobnego naczynia. Przecedzoną zalewę można wykorzystać np. na sos do drugiego dania, gdyż jest bardzo bogata w białko.

Odcedzonego kurczaka zalewamy ponownie wodą i gotujemy około 1 godziny na małym ogniu od czasu do czasu mieszając, można pod przykrywką ale należy zostawić małą szparę.

Rosół, Rosół z drobiu, Rosół z kurczaka, Przepis na rosół

Warzywa dokładnie myjemy pod wodą i kroimy w drobną kostkę ale można również gotować większe kawałki a dopiero po ugotowaniu pokroić. Warzywa dodajemy do wywaru wraz z zielem angielskim i  suszoną pietruszką, solimy szczyptą soli do smaku (nie za dużo i z umiarem), gotujemy na małym ogniu około 60 minut. Gdy mięso będzie miękkie należy wyjąć je z wywaru.
Tak przygotowany wywar przecedzamy przez drobne sito i gotowe, warzywa dodajemy do zupy, rosół można podawać tradycyjnie z makaronem, ryżem lub kaszą. Jeżeli gotowaliśmy rosół z  całego kurczaka to ugotowane mięso można drobno posiekać i również dodać do zupy lub przygotować osobno do drugiego dania.

Wskazówki:

- Mięso zawsze wrzucamy do zimnej wody i dopiero gotujemy

- Wywar gotujemy na małym ogniu aby zbyt nie bulgotał

- Wywar można przykryć pokrywką ale nigdy całkowicie nie zakrywamy

- Tłuszcz można zebrać wkładając rosół do lodówki - tłuszcz zbierze się na powierzchni

- Rosół aby był mniej mętny można przecedzić przez sito wyłożone papierowym ręcznikiem

- Rosół można zamrozić w woreczkach

O tym jak przechowywać bulion pisałem w tym wpisie - jak przechowywać bulion.

Makaron:

Makaron gotujemy według przepisu który znajduje się na opakowaniu lub tradycyjnie, wsypując go do lekko osolonej wody i gotując około 10 do 15 minut na małym ogniu aż zmięknie. Należy pamiętać aby się zbyt bardzo nie rozgotował.

Kuchenki mikrofalowe - sprawdź na Ceneo

Podobnie postępujemy w przypadku gotowania ryżu wsypując go do lekko osolonej wody i gotując na małym ogniu mieszając aby nie przywarł do spodu garnka. Jeżeli posiadamy ryż w torebkach to również należy go gotować w lekko osolonej wodzie.

O tym jak prawidłowo gotować ryż pisałem w tym wpisie - jak gotować ryż.

Ryż można podawać na złocisto a jak taki ryż przygotować pisałam w tym wpisie - ryż na złocisto.

Rosół, Przepis na rosół, Jak przygotować rosół, Bulion z kurczaka

Pozdrawiam!

3 komentarze: