1 listopada 2018

Jak przechowywać żywność w lodówce

Żywność w lodówce

Prawidłowe przechowywanie żywności w lodówce to niezwykle ważna kwestia, ponieważ od tego zależy jak długo żywność zachowa swój dobry i świeży smak oraz jak długo będzie użyteczna i zdatna do spożycia.

Umiejętność właściwego przechowywania pożywienia w lodówce oraz zamrażalniku jest szczególnie ważna tuż po świętach, kiedy zostaje nam sporo jedzenia a które można skonsumować w późniejszym czasie.


Jak przechowywać prawidłowo żywność w lodówce i zamrażarce:

1. Półka górna - W tym miejscu należy przechowywać produkty takie jak, mleko, dżemy, śmietana, jogurty i kefiry. Jest pewna zasada że wyższej temperaturze rozwijają się lepiej bakterie kwaszące co w przypadku tych produktów jest wskazane a w niższej bakterie gnilne. 

2. Półka środkowa - W tym miejscu układaj produkty które są otwarte np. szynka, bądź żółty ser, twaróg a także pozostałości w garnku np. reszty zupy czy innego obiadu najlepiej pod przykryciem, na środkowej półce jest nieco chłodniej niż na górnej.

3. Dolna półka - W tym miejscu jest nieco chłodniej niż na powyższych półkach, dolna półka oraz pojemniki świetnie nadają się do przechowywania owoców i warzyw, surowego mięsa i ryb. Na dolnej półce warto też układać twarde sery a w pojemnikach napoje do schłodzenia.

4. Pułki boczne - Zasada na półkach bocznych jest taka sama jak powyższa, jeżeli chodzi o temperaturę - u góry jest najcieplej a ku dołowi zimniej. U góry często są pojemniki na jajka, w środku warto trzymać musztardy, ketchup czy majonez a na dole produkty płynne jak olej bądź soki do schłodzenia.

5. Zamrażalnik - W tym miejscu jak sama nazwa wskazuje przechowujemy produkty do zamrożenia, jak np. mięso, wędliny czy gotowe kluski. Od pewnego czasu zamrażam nawet świeżo kupiony chleb wkładając go do worka. Aby go odmrozić owijam np. ręcznikiem a po odmrożeniu jest niemal taki jak zaraz po kupnie.

Ważne - Odmrożonego jedzenia nie zamrażamy ponownie, ponieważ może to prowadzić do zatrucia.

Pojemniki do przechowywania żywności:

1. Pojemniki plastikowe - Można w nich przechowywać większość produktów i są nie drogie, można dostać je o różnej wielkości i kształcie, ważne by posiadały atest i nie wchodziły w interakcje z żywnością. Pojemników plastikowych można używać również do mrożenia.

2. Pojemniki foliowe bądź silikonowe - W tego typu pojemnikach można przechowywać warzywa bądź owoce, można je również kupić o różnej wielkości oraz pojemności, nadają się również do użytku w zamrażarce.

3. Woreczki zamykane - Tego typu woreczki są zamykane na strunę, są bardzo wygodne w użyciu o różnych rozmiarach i pojemności, tych woreczków można również używać w zamrażarce.

4. Pojemniki szklane bądź ceramiczne - Nie wchodzą w interakcje z jedzeniem są trwałe, jednak nie używamy ich do mrożenia.

5. Folia aluminiowa - Bardzo dobrze nadaje się do przechowywania wędlin oraz serów, zapobiega wydostawaniu się zapachu z żywności i jest ogólnie i łatwo dostępna.

6. Papier śniadaniowy - Głównie przeznaczony do przechowywania serów lub wędlin czy nawet owoców.

Przestrzeganie wymienionych wyżej podstawowych zasad pozwoli nieco dłużej i bezpieczniej przechowywać żywność by dłużej zachowała swój naturalny smak.

Podsumowanie:

Tak więc prawidłowe przechowywanie żywności w lodówce to bardzo ważna kwestia gdyż od tego właśnie zależy to jak długo żywność będzie zdatna do spożycia. Przestrzeganie powyższych zasad czas ten może znacznie wydłużyć.

Pozdrawiam!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz