Pieczeń przywędrowała do nas od naszych sąsiadów z kuchni Niemieckiej a bliżej z Bawarii gdzie na stołach tradycyjnie królują potrawy z mięsa wieprzowego, wołowego oraz drobiu. W regionach tych sztandarowym daniem często spożywanym do południa jest biała kiełbasa gotowana na gorąco, podawana z musztardą oraz chrzanem i popijana pszenicznym piwem.
U nas pieczeń jest daniem które nie zbyt często gotujemy a kiedy już się zdecydujemy to przeważnie ma to związek z jakąś okazją a uważam że to błąd biorąc pod uwagę jej walory smakowe i niewielki nakład pracy jaki trzeba włożyć w przygotowanie tego rodzaju mięsa. U mnie pieczeń gości podczas większych okazji ale również od czasu do czasu podczas niedzielnych obiadów.
Jakie mięso będzie najlepsze na pieczeń?
Pieczeń można przygotować z mięsa wieprzowego karczku, boczku lub z łopatki w niniejszym wpisie będzie to właśnie pieczeń z łopatki a wybrałam taki kawałek mięsa ze względu na to żeby po upieczeniu zrobiła się ładna soczysta i chrupiąca skórka na kawałku słoniny która przylega do mięsa.
Jak przygotować pieczeń:
Potrzebne składniki:
1. około 1 kg mięsa wieprzowego w tym przypadku z łopatki
2. 2 marchewki
3. 2 cebule
4. około pół mniejszego selera (korzeń)
5. Przyprawy - sól i pieprz można użyć mielonej papryki
6. Piwo ciemne
7. Olej
Przygotowanie:
Mięso płuczemy i osuszamy papierowym ręcznikiem.
Warzywa marchew, cebulę seler kroimy w większą kostkę, naczynie żaroodporne bądź brytfannę smarujemy niewielką ilością oleju bądź oliwy z oliwek, wkładamy pokrojone warzywa i wkładamy do rozgrzanego 180 stopni piekarnika na 15 minut aż się warzywa delikatnie zarumienią po czym wyciągamy.
Do warzyw dolewamy szklankę wody i wkładamy mięso oraz je solimy i pieprzymy. Można użyć dla nieco odmiennego smaku papryki mielonej bądź nawet czosnku mielonego. Mięso wkładamy do piekarnika i pieczemy bez przykrycia około 30 minut po czym wyciągamy.
Po wyjęciu kroimy słoninę w charakterystyczną kratkę ale nie za głęboko oraz znów solimy i pieprzymy, dolewamy piwo i wkładamy z powrotem do piekarnika, pieczemy około 1.5 godziny. Po upieczeniu mięso wyciągamy z brytfanny ale można je wstawić samo mięso do ciepłego piekarnika na 30 minut aby mięso jeszcze doszło.
Uzyskany wywar z pieczenia można użyć jako sos, należy go przecedzić przez sito i gotowe. Przygotowaną pieczeń można podawać tradycyjnie z ziemniakami i surówką.
Tak przygotowaną pieczeń kroimy w plastry i podajemy z ziemniakami i surówką. Pieczeń można również podawać z kluskami czy nawet ryżem.
Przepis ten nie jest zbyt trudny i każdy powinien sobie poradzić ale wymaga poświęcenia czasu, myślę że warto od czasu do czasu podać tak pyszną i soczystą pieczeń.
Smacznego!
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz