28 listopada 2019

Zioła które można hodować we wasnej kuchni

Uprawa ziół, Jak uprawiać zioła w kuchni

Niniejszy wpis poświęcę na temat z trochę innej beczki niż kulinaria oraz pyszności z tym związane ale jednak bardzo przydatny i praktyczny w każdej kuchni a chodzi o uprawę roślin które z powodzeniem można stosować do potraw ale nie tylko ,ponieważ własna hodowla roślin użytkowych bardzo dobrze się komponuje, dodaje smaku oraz niezwykłego aromatu każdej kuchni.

Na wstępie jednak chcę zaznaczyć że niniejszy wpis będzie dotyczyć tylko kilku wybranych przeze mnie gatunków roślin, powiedzmy tych najbardziej popularnych oraz przydatnych i których uprawa nie wymaga jakiś większych umiejętności ogrodniczych. Myślę że każdy powinien sobie z tym poradzić a na pewno warto spróbować.

Na wstępie jednak jeszcze trochę podstawowych informacji o roślinach:

Na początek przygody z uprawą roślin w domowej kuchni zacznij od sadzonek nie nasion. Uprawy z nasion zostawmy profesjonalistom, hodowla z nasion wymaga pewnej fachowej wiedzy oraz znacznie większej uwagi. Sadzonki znów wystarczy posadzić do doniczki z ziemią usytuować w odpowiednim dla nich miejscu, podlewać i czekać na efekty.

Gdzie kupować sadzonki:

Sadzonki staraj się kupować u sprawdzonych dostawców nie w markecie, takie sadzonki ogólnodostępne często nie są dobrej jakości i może się okazać że szybko zwiędną. Sadzonki kupić lepiej w sklepach typowo ogrodniczych bądź wybrać się na targ i kupić u dobrego dostawcy.

Jakie wybrać zioła:

Na początek przygody w hodowli ziół staraj się wybierać te które są łatwe w uprawie i które nie wymagają jakiś specjalnych warunków do swojej hodowli. Staraj się wybierać raczej te rośliny których częścią jadalną są liście i których zawsze możesz użyć.  Poniżej zaproponuję kilka typów od których warto zacząć.

Jakie zioła hodować w kuchni:

1. Mięta - to chyba najbardziej popularna w kuchni roślina użytkowa. Jest to roślina wieloletnia i nie zbyt wymagająca, gdyż wystarczy ją wsadzić do doniczki postawić w wygodnym dla nas miejscu w kuchni i czekać aż będzie rosła, podlewając od czasu do czasu. Mięte można z powodzeniem uprawiać na parapecie bądź szafkach kuchennych. Kiedy mięta wyrośnie odda nieco swojego aromatu i zapachu co z pewnością uprzyjemni każdą kuchnię. Miętę z powodzeniem stosuje się na parzenie herbaty lub jako dodatek do wielu potraw.

Mięta w kuchni, Jak hodować miętę

2. Bazylia - to kolejna roślina którą z powodzeniem można samemu uprawiać. Hodowla bazylii wymaga usytuowania jej w dość słonecznym miejscu oraz utrzymywania ziemi w stałej wilgotności. Bazylię dobrze hodować na parapetach z dostępem do dużej ilości słońca. Bazylię często stosuje się do mięs, sałatek czy nawet pizzy.

Bazylia w kuchni, Hodowla bazylii, Uprawa bazylii

3. Rozmaryn - tą roślinę również należy uprawiać w jasno oświetlonych miejscach więc z powodzeniem można ją usytuować na parapecie ale w zimę lepiej jest ją przenieść do chłodniejszego pokoju. Rozmaryn nie potrzebuje zbyt częstego podlewania więc wilgotność gleby można doglądać co kilka dni. Ten rodzaj zioła można stosować jako przyprawa do mięs, marynat oraz ziemniaków.

Rozmaryn, Jak uprawiać rozmaryn, Rozmaryn w kuchni

4. Lubczyk - popularna i bardzo łatwo uprawna roślina wieloletnia, latem wystarczy ją wsadzić do donicy i ustawić w słonecznym miejscu podlewając od czasu do czasu aby utrzymać stałą wilgotność gleby. Lubczyk można uprawiać również na balkonie czy w ogrodzie. Przyprawa ta idealna jest do wszelakich zup oraz sosów.

Jak uprawiać lubczyk, Uprawa lubczyku

5. Kolendra - jest zaliczana do roślin jednorocznych, uprawa jej nie jest zbyt wymagająca. Kolendrę dobrze usytuować w słonecznym jasnym miejscu oraz utrzymywać glebę w stałej wilgotności podlewając od czasu do czasu. Kolendrę można stosować do ciast jak i do mięs czy sosów.

Uprawa kolendry, Jak uprawiać kolendrę, Kolendra w kuchni

6. Majeranek - to popularna roślina jednoroczna, uprawa majeranku to dobrze nasłonecznione miejsca oraz stałe utrzymywanie wilgotności gleby. Majeranek można uprawiać w donicach jak również w ogródku. Jest to przyprawa często stosowana w kulinariach głównie do mięs.

Majeranek, Uprawa majeranku, Majeranek w kuchni

7. Oregano - to jedna z najcenniejszych i dobrze znanych przypraw. Oregano dobrze rośnie w nasłonecznionych ciepłych miejscach w lato lepiej usytuować ją na parapecie w zimę znów warto ją przestawić gdzieś na szafki ale z dostępem do słońca. Oregano nie lubi zbyt wilgotnego podłoża stąd częste podlewanie nie jest konieczne. Tą przyprawę chętnie stosuje się do mięs, zup oraz pizzy.

Jak uprawiać oregano, Hodowla oregano, Oregano w kuchni

Podsumowanie:

Wydaje mi się na początek przygody z uprawą ziół w kuchni, wyżej wymienione dość popularne typy roślin w zupełności wystarczą a każdy wybierze coś dla siebie. Liście należy odpowiednio suszyć, najlepiej wykonać to sposobem naturalnym rozkładając zebrane liście na ręczniku oraz wystawiając w dobre nasłonecznione miejsce.

Pozdrawiam!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz