tekstalternatywny

8 marca 2020

Jak przechowywać bulion

Jak przechowywać rosół, Jak przechować rosół, Jak mrozić rosół

Bulion to tradycyjna potrawa bardzo często podawana na Polskich stołach głównie jako danie pierwsze obiadowe. Bulion można przygotować praktycznie z każdego rodzaju mięsa takiego jak ryby, wołowiny czy drobiu. Bulion można również przygotować z warzyw.

O tym jak ugotować sam bulion drobiowy pisałem w tym wpisie - jak ugotować bulion. 

W niniejszym artykule skupimy uwagę na samym przechowywaniu bulionu jakie są możliwości na przechowywanie buliony i czy bulion można mrozić. Na takie pytania odpowiemy sobie w tym wpisie.


Jak można przechowywać bulion:

1. Ugotowany bulion można przechowywać w lodówce, nawet w samym garnku, w ten sposób będzie od zdatny do spożycia maksymalnie 3 dni, po tym czasie należy go wylać, gdyż nie będzie już dobry.

2. Drugą metodą jest zamrożenie rosołu w małych woreczkach na przykład woreczkach strunowych ale można również mrozić w mniejszych pojemnikach. Po ugotowaniu bulionu oraz ostudzeniu należy przelać go do woreczków, szczelnie zamknąć i włożyć do zamrażalnika, dobrą metodą jest mrożenie na płasko, gdyż zajmuje mniej miejsca. W ten sposób rosół będzie zdatny do użycia około 6 miesięcy.

Ciekawym sposobem jest mrożenie bulionu w kostkach na przykład wlewając go do pojemników na lód. Tym sposobem można wyjąć z zamrażalnika tylko tyle ile w danej chwili potrzebujemy.

Należy pamiętać aby po odmrożeniu bulionu nie mrozić go ponownie. Mrożenie można wykonać tylko raz i dotyczy to również innych potraw.

3. Trzecim sposobem na przechowywanie bulionu jest tzw. wekowanie to rodzaj pasteryzacji. W tym celu ugotowany gorący wywar przelewamy do wyparzonych słoików i mocno zakręcamy oraz ustawiamy na ręczniku wieczkiem do dołu. Po ostudzeniu odwracamy słoiki i odkładamy w chłodne miejsce. Tym sposobem rosół można przechowywać do kilku tygodni ale nie dłużej.

Pozdrawiam!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz