2 października 2020

Jak suszyć grzyby

Suszenie grzybów, Jak suszyć grzyby

Suszone grzyby to niezwykle przydatny składnik wielu dań i potraw, suszone grzyby z powodzeniem można stosować jako dodatek do sosów, zup, farszu, bigosu czy uszek. Grzyby suszyć można w różnych miejscach ciepła naturalnie na słońcu, w piekarniku czy przy kaloryferze ale przede wszystkim należy zadbać aby grzyby miały sucho i przewiewnie. 

Aby suszone grzyby zachowały swój smak i aromat nie należy ich zbyt "mocno" myć i namaczać przed suszeniem, wystarczy je delikatnie opłukać, tak aby nie nasiąknęły zbytnio wodą, następnie pokroić na drobne plastry czy kawałki ale nie za małe, gdyż podczas suszenia znacznie się skurczą. 

Należy również dokładnie je sprawdzić pod względem obecności "niechcianych lokatorów" takich jak mniejsze robaki. Po pokrojeniu i przygotowaniu możemy zacząć zastanawiać się w jaki sposób je suszyć.

Jak suszyć grzyby:

1. Na słońcu - To najtańszy i naturalny proces suszenia grzybów, należy pamiętać że do tej metody potrzeba nam dobrych kilku dni ładnej i słonecznej pogody. Wcześniej przygotowane i pokrojone grzyby układamy najlepiej na większym sicie aby miały swobodny przepływ powietrza, można je również przykryć np. gazą aby nie dostały się do nich robaki czy mrówki. Tak przygotowane wystawiamy na pełne słońce.

Lodówki - zobacz na Ceneo

Grzyby należy przewracać od czasu do czasu. Można również samemu wykonać mały worek na przykład z starej firany bądź przewiewnego materiału - metoda sprawdzona i zdała egzamin ale pod warunkiem że tak wykonany worek nie był zbyt duży a grzyby równomiernie w nim ułożone.

Grzyby można również nawlec na nitkę i rozwiesić na przykład pomiędzy drzewami. Tak przygotowane grzyby najlepiej suszyć kilka dni. Gdy grzyby są ususzone poznać to po ich skurczeniu, twardości oraz sprężystości.

2. W piekarniku - Ten sposób sprawdzi się najlepiej gdy nasz piekarnik posiada funkcję termoobiegu ale z piekarnikiem bez ten funkcji też można suszyć. Wcześniej przygotowane grzyby równomiernie układamy na blaszce do piekarnika, blachę należy wyłożyć papierem do pieczenia bądź pergaminem aby grzyby się nie przyklejały.

Suszymy w temperaturze około 50 stopni stopniowo zwiększając do 60 stopni, drzwiczki piekarnika powinny być delikatnie uchylone aby wilgoć mogła swobodnie wyparować i aby zachowana została cyrkulacja powietrza. Grzyby suszymy kilka godzin aż się skurczą i nabiorą sprężystości - należy tego bacznie pilnować i doglądać.

3. W suszarce do owoców i warzyw - Ten sposób jest najłatwiejszy, najszybszy i  dość praktyczny, przygotowane wcześniej grzyby po prostu wkładamy na sito suszarki i postępujemy zgodnie z instrukcją danego producenta takiej suszarki.

4. Przy kaloryferze, kominku bądź innym źródle ciepła - Suszenie grzybów tym sposobem wymaga nawleczenia ich na kawałek nitki czy cienkiego sznurka oraz przewieszenie na przykład wzdłuż kaloryfera lub obok innego źródła ciepła. Należy pamiętać aby kawałki grzybów nie były zbyt małe ponieważ w przeciwnym razie nam pospadają.

Suszone grzyby

Jak przechowywać suszone grzyby:

Tak wysuszone grzyby należy przechowywać najlepiej w szczelnie zakręconym słoiku w komorze bądź w piwnicy, chodzi o raczej chłodne miejsca, tym prostym sposobem przechowywania, grzyby będą zdatne do użytku nawet kilka lat. Grzyby można również mrozić a pisałem o tym w tym wpisie - jak mrozić grzyby.

Jak przechowywać suszone grzyby

Gotowanie suszonych grzybów:

Suszone grzyby przed dodaniem do potraw powinno się ugotować w ten sposób uwalniają swój smak i aromat. Po wyjęciu grzybów ze słoika należy je zamoczyć przez minimum 4 godziny a nawet zamoczone zostawić na całą noc. 

Po takim namoczeniu gotować najlepiej w tej samej wodzie, przez około 1 do 2 godzin na małym ogniu, mieszając od czasu do czasu. Tak ugotowane grzyby uwolnią swój naturalny smak i aromat.

Ciekawostka:

Mączka z suszonych grzybów - Wysuszoną dokładnie mieszankę grzybów można przerobić na przydatną mączkę grzybową. W tym celu bardzo suche grzyby należy zemleć w młynku, tak zmieloną mączkę wsypać do suchych i szczelnych słoików. 

Przygotowaną mączkę grzybową dodaje się do zup, sosów i stosuje jako przyprawę grzybową do różnych potraw.

Pozdrawiam!

1 komentarz: